גישה חדשה משנה מציאות

גישה בה נקטנו בחלום יכולה להוות עוגן ולשנות את המציאות כאשר מגייסים אותה אל החיים, בחלום הלילה, כשדרך המעשה הרגילה רדומה והקשב מופנה פנימה, נגלית לפנינו גישה מפתיעה. היא מזמנת לנו חוויות מכוננות ללא כל יוזמה או מאמץ, ומשרטטת לפנינו דרכי פעולה חדשות שבעֵרות 'אפילו לא חלמנו עליהן'. הגישה החדשה יכולה להפוך אותנו באחת לעשירים, לגרום לנו לחוות זוגיות שטרם מצאנו, לצאת להרפתקה קסומה, לגלות דרכים חדשות ומופלאות ולממש את משאת נפשנו. אין כמו 'לקום בבוקר חכמים יותר'.

 

גיבשנו לעצמנו הרגלים וגישות דומיננטיות ביומיום, שהפכו עם השנים לחלק מאיתנו, ולְמה שאנו טועים לחשוב – לאופי ולאישיות הטבעיים שלנו שאינם ניתנים לשינוי. כאשר גישה חדשה מתעוררת בנו לחיים הודות לחלום, היא מרעננת את ההרגל ויוצרת מצבים חדשים והתרחשויות אחרות. בחלום לילה יכולה להתגלות לנו האמת במערומיה, כל גישה כפי שהיא, ללא סיפור כיסוי, ללא תירוצים וללא הסתרות.

 

מכיוון שגישה מובילה למעשה, ומעשה יוצר מציאות, הסטייה מהגישה המורגלת תניע פעולה חדשה שתברא מציאות אחרת ומיטיבה, מעתה ואילך. בחלום הלילה אנו פתוחים וגמישים יותר, ולכן יכולים למצוא את עצמנו מתחדשים, מפתיעים וחווים מידה גדולה יותר של חופש ביצירת דיאלוג חדש עם מסתרי היקום. גם בשחזור החלום ובפענוחו חשוב שנסגל מידה של חופש, הכוללת פרידה מהגדרות שיפוטיות של 'לא טוב' ו'לא ראוי'. השיפוטיות, הצנזורה, חיפוש אחר הגיון רציונלי וההיצמדות לסמלים מקובלים, היא סם ההרדמה למידת החופש שהצלחנו לכונן בחלימה.

לכן, הגישה החדשה שמתגלה בחלום מטמיעה בנו ידיעה! היא עוזרת לנו להשכיל לבחור באיזו גישה לפעול בסיטואציות בחיים. ולמעשה מחזירה אותנו מהיכן שסטינו לדרך שטובה עבורינו

 

"מה זו ידיעה?" שאלתי.

"דמייני שעומד מולך איש מערות קדום", אמרה לי חולמת גדולה, "ובואי ספרי לו איך התחלפו המערות בבתים".

חיפשתי את המילים, וגיליתי שאני מציירת במקומן קירות ואפילו בונה לו בית קטן מבוץ, וממחישה לו שיש בבתים מים זורמים ואש שנדלקת בלחיצת כפתור. יכולתי לתת צורה למחשבה שתצית את דמיונו. ועם זאת, לא מצאתי דרך לספר לו את טעם הגלידה, את ריח סבון האורנים, את מקצב ניגון הפסנתר או את נועם סדיני המשי שעל גופי.

"הדברים שאת לא יכולה לתאר אלו הדברים של הידיעה, מה שהחוויה רשמה בך ללא מילים. כך בדיוק קורה בחלום, ואת יכולה לבקש ללמוד ולהכיר עוד ועוד גישות שיעזרו לך במציאות חייך –דרכי הלוחם, נפלאות השמש או מהות עלילות החיים ושורשיה. לחלום אותם זה לדעת אותם עמוק בתוכך. ההתנסות בחוויה הופכת אותה לידיעה מחוללת, המתאחדת עם מאגר היכולות האינסופי. יודעים את זה רק אחרי שזה קורה".

 

מתוך הספר 'שיעורים במיפוי חלומות' בנמכר בערכת מיפוי החלומות DreaMap

מאמר קודם חולמים בלילה ומיישמים ביום
המאמר הבא המחשבות בשינה