הארכיטיפים בחלום

רוצה להתעטף בגלימת הקוסם? רוצה ללמוד את סודות האלכימיה? להכיר את דרכי הצייד? לראות דרך עיני ההרפתקן?

בכל חלום הלילה קמה לתחייה דמות אחת מיני רבות שקיימות בתוכנו, גם אם אין אנו מבחינים בכך ברגע הראשון אנו חווים אותה, מרגישים אותה, רואים דרך העיניים שלה ומגדילים את היכולות שלנו דרכה. הדמויות האלו הן הארכיטיפים המוכרים לכל אחד ואחת והן נחקרו באינספור היבטים ויחד עם זאת - הביטוי שהן מקבלות בחלום מאפשר לנו להכיר את הדמות מתוך חוויה ולפגוש אותן במצבם הבראשיתי כי הם עולות בתוך ידע רדום שמקודד בזיכרונות המולדים שלנו.

ארכיטיפ מייצג אבטיפוס אנושי בעל תכונות ויכולות מובהקות ומאפיינים טיפוסיים. הארכיטיפים משקפים את ריבוי הפוטנציאלים הטמונים בנו וממחישים לנו את יכולותינו. איכות הדמויות נוכחת במציאות חיינו באופן גלוי או סמוי – במחשבות, בדמיון וברגש, בהיסטוריה האישית והאנושית, בסיפורי פולקלור ואגדות, בסיפורי תרבות שגדלנו עליהם. כך נוכחות גם איכויות של אנשים שגדלנו איתם ושסבבו אותנו ביומיום, המשקפות מאפיינים טיפוסיים של טבע האדם, כמו תחום עיסוקם, ייצוגם החברתי, האופן שבו ממלאים את תפקידם. כל אחד מאיתנו מכיר את הדמויות הללו, חלקן עֵרות ופעילות, כמו ארכיטיפ ההורה שמובנה אצל אימהות ואבות או ארכיטיפ המורה שבא לביטוי מלא אצל החונך.

ועם זאת, ישנם ארכיטיפים רדומים, המחכים לנגיעה, לנשיפה או לחיבוק שיקים אותם לתחייה. לכל ארכיטיפ גישה שונה ודרך חיים ייחודית, וככל שנכיר את אלו שהתעוררו בחלומותינו והטמיעו בנו ידיעה, כך נתוודע לגישות ולדרכים שנוכל לאמץ בחיים.

 

תפקיד הארכיטיפים

זיהוי הארכיטיפ הדומיננטי שהתעורר בנו בחלום פותח ערוץ לאינטואיציה ולקולו הפנימי של הלב. ערוץ זה מוליד נקודת מבט חדשה שנטמעת בתבונה שלנו ומרחיבה אותה. חלום יכול לשמש כסימולטור לאימון מקדים גם אם נשכח שהוא נחלם – להכין אותנו לעתיד ולהעשיר אותנו בכלים, כמו ארכיטיפ ההורה המופיע בחלומה של אישה שטרם ילדה, ויכול להטמיע בה את זרעי ההורות הנדרשים, גם אם אינה זוכרת אותו.

בכל חלום לילה קמה לתחייה לפחות אחת מדמויות הארכיטיפים, ומזכירה לנו את היכולות שלנו ואת החוזקות שנולדנו איתן. לעיתים הדמות הדומיננטית בחלום היא גם זו המובילה אותנו בחיי היומיום, ולעיתים זו דמות שקטה שהופעתה מזכירה לנו להשתמש באיכויותיה ובמאפייניה הרדומים גם בעֵרות. התעוררות ארכיטיפ בחלום נושאת עימה תמיד מטען רגשי שאפשר להחיות אותו באופן יזום במגוון מצבי חיים – אנו יכולים לברוא את עצמנו כמו האלכימאי, להיות שוחרי שלום כמו הלוחם או לחוש אהבה ללא תנאי כמו ההורה, גם אם טרם ילדנו. החלום חושף אותנו לאוצר הידע והרגשות המקוּדדים בנו מיום היוולדנו.

הצרכים, הפחדים והכמיהות באים לביטוי בחלום הלילה, גם אם נחבאו בתת־מודע. מטרת החלום להגיש לנו הנחיה ולהיטיב עימנו, וכאשר ארכיטיפ מסוים מתעורר הוא בא כנראה להציע לנו יכולות, גישות וכישורים שיעזרו לנו להתמודד עם אתגרים עכשוויים. הוא יגיש לנו למשל כלים מחוללי שינוי שינגישו לנו יחסים עם הקרובים אלינו או עם חברים לעבודה, או שירחיבו את יכולותינו במימוש רצונות ומטרות, כאלו שיעזרו לנו להתמקד ולמקד מסרים, או ליצור אסטרטגיות פעולה אפקטיבית ולמצות את הפוטנציאל שלנו בכל תחום.

מוזמנים להיכנס לחדר כושר לחלימה ולהכיר את הארכיטיפים, באיזה חלומות הם יכולים להופיע וכיצד אפשר לעבוד איתם כגשר בין חלום לעירות

מאמר קודם למה כדאי להבין את חלומות הלילה?
המאמר הבא כוחות הטבע האינסופיים מתעוררים בחלום