המחשבות בשינה

המוח לא נח לרגע - אנו חושבים כשאנו ערים וכשאנו ישנים. מחשבות ממהלך היום זולגות לחלום ולהיפך, גם מחשבות שעלו בזמן השינה זולגות לעירות. המחשבות מפעילות ויוצרות את תבניות הפעולה שלנו.

חלומות הלילה, הנושאים אותנו למרחבים חדשים ועוררים מחשבות חדשות המשפיעים על המחשבות שלנו בעירות, יוצרים בהן אפקטים ומעצבים אותן. המחשבות יוצרות תבניות פעולה – מעין מנגנוני הפעלה המייצרים שרשרת תגובות – ומשם נסלל המתווה של מציאות חיינו ולחלומות חלק פעיל בכך.

ככל שתבנית התנהגות מסוימת במציאות הערה חוזרת על עצמה, כך היא מתחזקת והופכת להרגל, ומכאן שאנו חושבים, מרגישים ופועלים באותו הֶרְגֵּש ובאותה דרך שהתבנית הוגדרה באמצעות המחשבה. ההרגל הוא כוח חזק ומניע בשגרת חיינו, ובאופן בלתי רציונאלי אנו מחזקים את התבניות  החוזרות על עצמן פעמים רבות, בין שהן טובות לנו ובין שלא.

אחת הדרכים המופלאות לזהות תבניות פעולה היא להיעזר בחלומות הלילה. ההשפעות היומיומיות שקועות בשינה ושומטות מאחיזתן, ובחלום מתעוררת חוויה חדשה ונסתרת שמעצבת תבנית פעולה חדשה. אנו רואים דבר מה חדש, מרגישים אותו והוא נטמע בנו בתודעת המִרְגָּש. בתהליך המיפוי נותנים לחלום תוקף – 'שמים על השולחן' את הידע של החשיבה האחרת, ומאפשרים לתכנים ולסימנים החדשים להעשיר את תודעת המִרְגָּש בתבניות נוספות ומתחדשות. 

מיפוי החלום מאפשר לנו להיזכר בידע שהתעורר בחלום – ידע טבעי וספונטני, ברור וחד משמעי, כאילו היה שם תמיד. תהליך זה, הנסמך על תובנות צלולות שהביאו לנו חלומות הלילה, עוזר לנו לזהות מי מהמידות מכוסה, מי מכסה אותה, מהו גרעין האמת ואילו גישות אפשר ורצוי לעורר לחיים.

 

 

מאמר קודם גישה חדשה משנה מציאות
המאמר הבא תודעת המירגש