לדבר על זה בחלום

 חלומות הלילה ככלי לדיוק התקשורת באמצעות שאלות מנחות

התקשורת בחיינו רבת משמעות. המשפט "חיים ומוות ביד הלשון" משקף את עוצמתה ביחסים בין אנשים ובמציאות שבה אנו חיים. התקשורת, מילים וכוונות שאנו מבטאים יוצרים את המציאות בה אנו חיים, האופן בו אנו מדברים, מבקשים ומביעים את עצמנו מחזק או מחליש אותנו. התקשורת של כל אחד ואחת מאיתנו מהווה גורם מכריע במציאות חייו וחיי הסובבים אותו. וכמו האדם הפרטי, כך גם הארגון, הקהילה והמדינה, מציגים עצמם לעולם באמצעות תקשורת 'רבת משתתפים'. מה שהוא משדר לעולם הוא למעשה, ביטוי של איכות התקשורת המתקיימת בין האנשים המרכיבים אותו, כישלונותיו והצלחותיו.

תקשורת אפקטיבית ויעילה- היא המפתח שיוביל להצלחות האישיות והמשותפות.

 חלום לילה הוא גשר בין תת המודע למודע, בין חווית המציאות היומיומית לזרמים הנעים מתחת לפני השטח, מכיוון שהתקשורת מהווה את אחד מהרכיבים היוצרים את המציאות - השפעותיו ותוצאותיו מהדהדים אל החלום, והחלום משפיע ומהדהד בחזרה אלינו וכך נוצר מעגל השפעה הדדי בין חלום לערות.כאשר נלמד לראות אותו בשלמותו נוכל ליצור תקשורתיות מושכלת, מחזקת ומיטיבה שמקדמת ראייה צלולה. נוכל לשים לב למה אנו אומרים ואיך אנו מבקשים.

באילו מילים אנו משתמשים?

כיצד להשתמש בחלום ככלי לחיזוק התקשורת שלנו?

 החלום הוא כלי נהדר כדי להתחיל לנתח איתו את התקשורתיות. חוכמת החלום חושפת רצון שקיים מעבר להעמדת פנים, מעבר למסרים כפולים ומעבר לדברים שלא נעיז לומר - ישירות אל הלב. אל הקול הפנימי שמדבר בחלום.

 האם מוכרים לך תהליכי ההתלבטות היוצרים ויכוחים פנימיים?

מה ואיך לומר?

איך זה ישמע?

האם זה לגיטימי להביע רעיון כזה או אחר?

שני תהליכים שמתרחשים במודע או בתת מודע , רגע לפני שאנו מדברים:

האחד- אנחנו מציפים את עצמנו במלל פנימי, ממש שיחת ועידה שמתחוללת לנו בראש.

השני- אנו עוצרים ומבררים מה נרצה להביע ובאיזה אופן.

חלום לילה יכול לתת לנו תשובות להתלבטויות כי בחלום הקול הפנימי שלנו נוכח, מספר בעלילה או הבנה מה רצינו ושכחנו, לא העזנו או לא ידענו לדייק. הקול הפנימי שמדבר ישר מהלב עושה זאת בלילה ללא מאמץ, נקי מהסחות דעת, מציפיות ושיפוטים.

 מהו 'הקול הפנימי' ?

 הקול הפנימי נאמן לצו הלב. מייצג את הנטייה האמיתית, הראשונית והכנה של הרצונות שלנו. הוא עומד בפני עצמו, ויש לו את החותם שלו שאינו עומד בהכרח בקו אחד עם מחשבות,  שיפוטים, השוואות ופחדים. לעיתים הוא גלוי וברור לנו ולעיתים מסתיר אותו קולו של הפחד ומטשטש אותו. הקול הפנימי נוטה להעצים את המקומות החזקים בנו המספקים לנו תחושה של ביטחון.

  נסחו לעצמיכם שאלות מנחות רלוונטיות "לישון עליהם" בלילה - ולשוחח בחלום עם הקול הפנימי, שם הוא בהיר יותר וצלול יותר. השאלות המנחות מאירות סיטואציות תקשורתיות יומיומיות. מטרתן לשפר את היכולת ליצור תקשורת בהירה וברורה. לאפשר לעצמנו לקלוט את 'הקול הפנימי' ולמצוא את התשובות והרצונות האמיתיים שלנו. לרכוש הרגלי חשיבה טרום תקשורתיים שיובילו אותנו לתקשורת אפקטיבית המקדמת מטרה. אם יש לך מטרה - איך תתקבל החלטה? איזו תקשורת תקדם אליה? מה יפתח את ערוץ התקשורת הנדרש? מה חוסם את ערוץ התקשורת? תקשורת שקולה ובונה יכולה לקדם אותך לעבר המטרה ותקשורת ללא השקעת חשיבה ותשומת לב עלולה להרחיק ואף להרוס.

 

מדוע שאלות מנחות?

 

שאלות מנחות נותנות כוח לחולל שינוי. שאלות המופנות לעצמך וגילוי תשובות באופן מתמיד ומתפתח הופכת עם הזמן ל 'טבע שני' יומיומי שמאפשר:

*להתבונן בשיח הפנימי ולאבחן מניעים וקונפליקטים סמויים.

*לפתח ערנות להשפעת מגוון כלים, סגנונות והתנסויות בתקשורת על חיינו.

*לחדד ולדייק את אופני התקשורת האפקטיביים ביותר עבורנו.

*להימנע מביטוי אוטומטי.

*לזכור שתמיד יש עוד דרכים להביע רעיון.

*לסקרן ולאתגר.

*להגביר את הכנות העצמית, האותנטיות והאינטגריטי.

*לחוות פחות מפחי נפש כתולדה של שיבושים וקצרים בתקשורת.

*להעצים את הקול הפנימי ולבסס באמצעותו תקשורת בונה ומפרה.

 כל מילה הופכת עולמות - במלוא מובן המילה!

 

ו...קצת חומר למחשבה:

 * האם 'מגיע לי' ?

כמה פעמים אמרת לעצמך 'מגיע לי ש...' , או לחילופין 'לא מגיע לי ש...' - שיקשיבו לי, שיתנו לי, זכותי, כולם פה נותני השירותים שלי וכד'. לעיתים שמקבלים משהו, שבבסיסו 'הגיע לנו' אנו לא עוצרים להודות על כך, אלא מנכסים ומתייחסים לדבר כשלנו כמובן מאליו שיהיה ברשותנו. לרוב אין אנו ערים לכך. שאלת שאלות יכולה להאיר מקומות כאלו ולפתוח חוויה של הודיה על מה שיש.

 *האם יש בעיה בלהניח הנחות?

אנו נוטים להניח הנחות. כן, נכון, גם זו הנחה... חלק ניכר מהמחשבות שלנו הוא תוצאה של הנחת הנחות סמויות שהתגבשו על בסיס העבר והאמונות שגיבשנו. ההנחות הללו מהוות תשתית לדעות שלנו. אנו עשויים לבזבז זמן ומשאבים עקב פעולה שהתבססה על הנחה שגויה והחזירה אותנו להתחלה, שם נדרשנו לנתב את כל הפעולה מחדש. שאלת שאלות יכולה לתת לנו מענה אמיתי ולמנוע פעולה שגויה, חזרה על טעויות ולמנוע ביצוע תהליכים מיותרים.

 אז איך עובדים עם השאלות המנחות?

 בחלום  מתרחשת חשיבה שעוקפת "אוטומטים" -  אם אנו מורגלים לתקשר ולפעול בצורה מסוימת שלא בהכרח מקדמת ומשפרת את דרכי הפעולה חוכמת החלום לילה יכול לחשוף דרכי פעולה חדשים אולם יש להדהד אליו את השאלות המנחות כדי לעורר ולכוון את הקול הפנימי לתת לזה תשומת לב.

  1. שואלים שאלה ומעמיקים בה, נותנים לה להדהד בהכרה, לשים לב לדברים הבאים:

 

האם נפתחה לך נקודת מבט חדשה?

האם התחדדו אופני החשיבה שלך?

האם שינית מהלך או השפעת עליו עוד ליפני שחלמת על זה?

האם הקול הפנימי התגלה, נשמע ומשפיע על איכות התקשורת שלך ותכניה?

האם יחסים קיבלו תפנית חיובית?

האם הבחירות שלך חדשות בתחום התקשורת?

  1. הולכים לישון על זה!

 דוגמאות לסוג של אירועים תקשורתיים בהם ניתן לעשות שימוש בשאלות המנחות לקראת חלום?

 *לקראת פגישה אישית או עסקית

*לקראת משא ומתן

*לקראת פגישה עם ממונה או בכיר בארגון

*לקראת מצגת חשובה

*לקראת שיחת התפייסות או בירור

*לפני החלטה משמעותית

*מול עימות בעבודה או עם אדם קרוב

  ואפילו... אפשר להיערך להתרחשות תקשורתית צפויה שתפתיע אותך, זו יכולה להיות פגישה בדרך לסופר, במעלית, במקום עבודה, עם מכר ותיק, חדש... או כל מפגש  אחר.

  

  1. לשים לב מה הרגש שלי ביחס לזה - יכול להיות שהחלום יחשוף דברים שקשורים לרגש בסיפור עלילה אחר ממה שמתרחש במציאות הערה - חוכמתו של החלום לחשוף היבטים שלא חשבנו שהם רלוונטיים.

 

  1. לישון על זה בלילה ולהתעורר בנחת מתוך הבנה שהמחשבה איתה הולכים לישון משפיעה על השינה ועל איך שאתעורר והדרך בה קמים משפיעה על כל היום.

 

  שים לב למחשבותיך; הן הופכות למילותיך.

שים לב למילותיך; הן הופכות למעשיך.

שים לב ושפוט את מעשיך; מעשים הופכים להרגלים.

הֶיֵה מודע להרגליך; הם הופכים לערכים שלך.

הָבֵן וקבל את הערכים שלך; הם הופכים לגורלך.

 

- מהאטמה גנדי

 

מחשבותיך, מילותיך, מעשיך, הרגליך, הערכים והגורל שלך נחלמים במארג זמן עגול מלילה ליום ברצף מתמשך .

 

מאמר קודם מלוא הפוטנציאל של היממה
המאמר הבא מהו חלום לילה?