מנגנון הפעולה למימוש מטרות בחיים באמצעות חלומות

בזמן העֵרות, בעודנו מנהלים את חיינו, מידות, יכולות ותכונות רבות רדומות בתודעת המירגש ואינן זוכות להכרה. מכיוון שהן רדומות, גם אנו רדומים לקיומן, אנו לא מודעים להן ולא משתמשים בהן. כל ההתנהלות שלנו – מעגלי הפעולה, ההתנהגות, המחשבות והאמונות, המכתיבים את דרך החיים שלנו – נקבעת ומעוצבת באמצעות המידות העֵרות והפעילות. הן אלו שיוצרות מציאות. עד עכשיו.

ומעכשיו? מידה רדומה עשויה ליצור מחסום המגביל אותנו, חוסר המודעות שלנו אליה הוא למעשה חוסר מודעות ליכולות שלנו ולאי־ניצולן המרבי, מצב שבפועל מגביל אותנו. הדרך למימוש דורשת זיהוי מחסומים, כלומר זיהוי מידות רדומות והבאתן למודעות. ככל שנרחיב את תודעת המירגש ונעורר מידות רבות יותר משנתן – כאלו שמקודדות בנו – כך נגדיל את היכולות שלנו ונחזור להיות בעלי הבחירה של עצמנו.

האם אנו לא בעלי הבחירה של עצמנו?

יש נטייה לחשוב שאנו מנהלים לעצמנו את החיים, בין יותר ובין פחות, אולם בפועל המידות שהתרגלנו אליהם מנהלות את חיינו. לכן הרחבת תודעת המירגש במידות נוספות מאפשרת ראייה צלולה יותר ומובילה לחוויה בעלת מידה גדולה יותר של חופש פעולה.

במהלך היום היכולת להעיר מידות רדומות דורשת התגברות על הסחות דעת רבות מדי, מחשבות, דאגות, ריבוי פעולות, רעשים, מידע רב ועוד... בפועל, מה שמנהל את החיים שלנו אלו המידות הפעילות המגיבות לדאגות החיים – ההרגלים שלנו. חלום הלילה הוא דרך נהדרת להיות בעלי הבחירה. בחלום הלילה יש לנו הרבה פחות הסחות דעת, החושים שלנו מופנים פנימה, הסחות דעת פנימיות, כמו מחשבות ודאגות, מוחלשות, ואילו הסחות דעת חיצוניות, מושקטות וכל הקשב מופנה פנימה אל רצונות הלב.

במצב כזה מתעוררות משנתן מידות רדומות ואנו יכולים להמציא את עצמנו מחדש, לחוות חוויות מכוננות, להצליח לעשות דברים שבעֵרות 'אפילו לא חלמנו עליהם'. אנו יכולים להיות עשירים באחת, לחוות זוגיות שטרם מצאנו, לחוות מצבי תודעה בתואם להתפתחות שלנו, לממש כל מטרה שניצבת מולנו ולחוות ב־MOOD החלום את הדרך שטובה עבורנו.

פריצות דרך רבות התרחשו בהיסטוריה האנושית אחרי חלום לילה, ואין כמו 'לקום בבוקר חכמים יותר' עם רגשות ומידות חדשות ועם ראייה רחבה יותר. חוכמה שאפשרה להמציא את מכונת התפירה למשל, גילויים של תרופות ועוד. פיתוח תודעת המירגש מובילה לשינוי הרגלים וליצירת שרשרת פעולות חדשה שיוצרת מציאות חדשה.

מאמר קודם פריצת הדרך של יונג
המאמר הבא מ MOOD ל MOODA