תודעת המירגש

נולדנו מצוידים עם תודעת מירגש עשירה ומגוונת שבאמצעותה אפשר ליצור מציאות חיים בהתאם לרצונות הלב שלנו.

תודעת המירגש היא מאגר גדול של מידות המרכיבות את ההכרה ומעצבות את ההתנהגויות שלנו, חלקן רדומות וחלקן פעילות. המידות מורכבות מסדרות של רגשות, תחושות, מצבי תודעה, תכונות, איכויות וכל אלו מעצבים את המחשבות, האמונות והתפיסות לפיהם נפעל בחיים.

המידות בתודעת המירגש ממוקמים על פני קשת רחבה של שרשראות תגובה ומעגלי פעולה. בצידה האחד הם  יכולים להיות לנו ככנפיים לעוף איתם וליצור מציאות מלאת שפע המוקדשת להתפתחות ומימוש ובצידה השני הם מהמורות ומכשולים ואף יכולים להיות הרסניים. כל המידות, בלי יוצא מן הכלל, מקודדים כאפשרויות פוטנציאליות וברוב המקרים, אין אנו פוסחים על אף אחד מהם במהלך חיינו. כאמור, המידות יוצרות את המציאות אולם העובדה שכולם קיימים בנו אינה מעידה על כך שאנו משכילים לבחור לפעול באופן שמקדם אותנו ובאופן שמחזק את המידות שיובילו למציאות מיטיבה וברוב הפעמים – אנו פועלים ללא בחירה מודעת אלא ע"י הרגלים שנוצרו ע"י מידות חזקות כברירת מחדל.

חלום הלילה מעשיר את תודעת המירגש  בכך שהוא מגלה מידות במאגר שמכוסים בזמן העירות. ככל שנעשים ערים לגילויים של חלומות הלילה ניזכרים ברוחב המידות שקיים בנו ויש אפשרות לעשות בהם שימוש נרחב יותר.

כיצד מידות מסוימות נעשו חזקות בתודעת המירגש?

במהלך חיינו, חוויות במצבים שונים בחיים מובילות אותנו לפעול בהתאם לרושם שנקבל. מיכוון שלכל אחד מחזק מבלי משים  מידות שונות, המידה לאורה נפעל באותו המצב קובעת את טיב ואופי תבנית הפעולה במציאות. והנטייה האנושית היא לשחזר תבניות שוב ושוב כך, שכל פעם מצב דומה יוביל לאותה תבנית פעולה ובכך יחזק את אותה מידה שיצרה אותו ובכך מסגלים  שגרת הרגל.

מאמר קודם המחשבות בשינה
המאמר הבא פריצת הדרך של יונג