להפתיע את המוח

כל תהליכי שיפור זיכרון הם תהליכים של גירוי המוח, וכאשר מבינים את המאפיינים של המוח והגירויים להם הוא מגיב אפשר לגרום לו לפעול אחרת כל אחד התרגילים שהקלטתי לכם בסרטונים אלו פועל על מאפיין מסוים של המוח. התרגיל הזה, שהשם שלו להפתיע את המוח, הפתיע גם אותי באפקטיביות שלו.

קיבלתי את ההשראה לחבר תרגיל זה כאשר ראיתי כיצד חבר מתמודד עם פציעה אותו חבר נפל ושבר את היד החזקה שלו, ולא יכול היה לבצע את כל הפעולות שהיה רגיל לבצע עם היד שנשברה. הדהים אותו לראות כמה הרבה פעולות פשוטות ביום כמו לפתוח דלת עם מפתח, לכתוב, להושיט את היד ולהרים דבר מה דברים שהיה עושה ללא מחשבה בצורה אוטומטית דורשים ממנו מאמץ בביצוע אותה הפעולה עם היד החלשה. ההתמודדות שלו הסבה את תשומת ליבי לכך שכאשר מבצעים פעולה שגרתית באופן חדש, באופן שאינו אוטומטי  זה מפתיע את המוח ודורש מאיתנו מאמץ שונה ותשומת לב אחרת וזו הייתה הנקודה שגרמה לי ליצור את התרגיל הזה.

מה עושים בתרגיל הזה כדי לזכור חלום?

כשמו כן הוא – מפתיעים את המוח בפעולה חדשה. במהלך השעה שליפני השינה, כותבים על פתק עם היד החלשה 'אני  זוכר את החלומות שלי בבוקר  ' או ' אני קמה וישר כותבת ביומן החלומות את החלום שאיתו התעוררתי' יש לבצע פעולה זו במשך 21 יום.

ואיך זה עוזר לזכור חלומות?
אחד מעקרונות הפעולה של המוח אומר שכאשר תאי עצב עובדים בצוות, נוצרת קבוצה שמפיקה אותות חזקים יותר, ואות חזק משאיר רישום חזק יותר במוח

הפעולה של כתיבת הפתק הופכת מפעולה אוטומטית שלא חושבים עליה לפעולה מודעת המפעילה תאי עצב רבים יותר. האות חזק יותר וכך הרישום של הכוונה שלנו נטמע בצורה חזקה ומשפיעה יותר בפועל, אנחנו זזים רגע מאזור הנוחות וגורמים לעצמינו להשקיע מאמץ בכתיבת הכוונה שלנו ובכך מחזקים אותה. אנחנו בתשומת לב לכל מילה שאנו כותבים ולמעשה אנחנו מתעלים את המאמץ למען התוצאה הרצויה. לזכור חלומות.  ברגע שאנו מודעים לכוונה זה נטמע בעוד איזורים במוח.

ושוב, התרגיל הזה כשמו הוא, באמת מפתיע באפקטיביות שלו.

 

 

 

המאמר הבא תרגיל אוסף המחשבות הטובות