תרגיל הסייר

התרגיל הזה התגבש באחת הסדנאות. אחד המשתתפים סיפר, בעקבות תרגיל שהיה במסגרת הסדנה, הוא התעורר בבוקר לקראת הסדנה והוא לא הצליח לזכור את החלום

תרגיל היה להביא חלום מהלילה שלפני הסדנה – אז הוא לקח את היומן ופשוט המציא חלום. הוא הקריא לנו את החלום ושיתף שהיה לו ברור שמה שהוא המציא קשור למה שהוא חלם כי הכתיבה שלו הייתה נובעת מהרגש שנכח בו וזה ליווה אותו כל היום. וזה עורר בי השראה.

החלטתי לחקור את הנושא. וגיליתי את עיקרון הפעולה של המוח שאומר: למוח קל וחסכוני יותר לזכור מאשר להמציא גיליתי  שיש פעולות חסכוניות יותר שמועדפות עליו

ולמה?

כי המוח חכם  בניהול האנרגיה!

כדי לשמור על הכוחות שלו – יש למוח מנגנון שתמיד הוא יבדוק את הדרך הקלה, החסכונית והמהירה לביצוע פעולה מסוימת . אני ממש דמיינתי שיש שבילים ומסלולים במוח ושיש סייר פנימי והתפקיד שלו למצוא את הדרך הקלה והקצרה לביצוע פעולה וכשהוא מוצא אותה זה מה שהופך להיות ברירת המחדל שלנו – כלומר הרגל.

מה עושים בתרגיל הזה, תרגיל הסייר, כדי לזכור חלום?

 ברגע היקיצה, לפני שקמים מן המיטה, שמים לב עם מה התעוררנו, אם אין זיכרון חלום יש להמציא חלום, לכתוב רצף של מלים ומשפטים בצורה אינטואיטיבית !זה יכול להיות אפילו משפט קצר. תחושה. רגש שהופיע עם ההתעוררות.

ואיך זה עוזר לזכור חלומות?

הפעולה החסכונית של המוח היא לזכור ולא להמציא אז כממציאים חלום – הסייר יחפש דרך אחרת עד שיפתח לנו את ערוץ הזיכרון ונוכל יותר ויותר לזכור חלומות. כשמתחילים להמציא על הבוקר חלומות אנו גורמים לסייר לעבוד קשה – להמציא – והוא כבר ימצא דרך קלה יותר – לזכור.

וכפי שראיתי בסדנה בזכות אותו משתתף – החלום שהוא המציא היה ברור לו, כפי ששיתף שהוא נבע מפרורי חלום נשכח שהותיר עקבות ורשמים בהכרה! חלומות, גם אלו שלא זוכרים, זורעים בנו זרעים וידע. ברגעי היקיצה החלום או חלקים ממנו עדיין נוכחים ופעולה זו יכולה לרמוז לנו על התרחשויות השינה שחווינו. גם כשאנחנו לא זוכרים.

אם בחרתם לתרגל את תרגיל הסייר – חשוב שתציינו ליד סיפור החלום שהמצאתם וכתבתם ביומן, שזה חלום שהומצא במסגרת התרגיל ומזכירה. התמידו 21 יום.

זה עובד כמו קסם

מאמר קודם תרגיל הבעת כוונה